آیت‌الله العظمی سیستانی از مراجع تقلید شیعیان، ضمن اظهار شگفتی از نوشته شدن كتاب «علی‌نامه» پنجاه سال پس از سرایش شاهنامه، گفت: كتاب علی‌نامه مرا زنده كرد.

به گزارش مركز میراث مكتوب، حجت‌الاسلام رسول جعفریان رئیس كتابخانه مجلس شورای اسلامی، در بیان خاطره خود از دیدار با آیت الله العظمی سیستانی به بیانات ایشان درباره كتاب علی نامه پرداخت و اظهار رضایت زیاد این مرجع بزرگ تقلید را از چاپ این نسخه نفیس كه نخستین تجربه شعر حماسی شیعی است بیان كرد.طرح جلد كتاب علی‌نامه


وی می‌نویسد: آیت الله سیستانی از چاپ «علی نامه» ستایش كردند و فرمودند من كتاب زیاد می‌خوانم اما این كتاب را كنار دستم گذاشته‌ام. این كتاب مرا زنده كرد. از مقدمه آن تعریف كردند و فرمودند كه من با پدر آقای شفیعی كدكنی آشنایی داشتم.

وی ادامه می‌دهد: سپس برخی از نكات مقدمه را بیان كرده و از این كه احتمال داده شده كه اشعاری بعدا اضافه شده از محققان آشنا به این متون خواستند كه روی متن كار كنند كه كدام یك اصل و كدام یك الحاقی است. تأكید ایشان این بود كه یك همچنین كتابی بعد از پنجاه سال از تألیف شاهنامه بسیار اعجاب دارد.


تصویر صفحه آخر نسخه خطی «علی نامه»


«علی‌نامه» اثری است كه به سبك شاهنامه فردوسی به نظم در آمده و مربوط به اواخر قرن پنجم هجری است.

این كتاب درباره دلاوری‌های حضرت علی (ع) در جنگ‌های صدر اسلام است.

نسخه اصلی این اثر در موزه قونیه است و سال گذشته با مقدمه محمدرضاشفیعی‌كدكنی و مقاله‌ای دیگر (به زبان انگلیسی) از محمود امیدسالار به صورت رنگی در تهران منتشر شد.

ربیع این منظومه را در بحر متقارب یعنی همان وزن حماسی و به زبان فارسی سروده است.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 17 فروردین 1389    | توسط: وصال    |    | نظرات()