خواهر زاده امام موسی صدر گفت: در جلسات گوناگون، اخبار جمع‌آوری شده از زندانیانی را كه از لیبی آزاد شدند در اختیار مسوولان گذاشتیم. اخبار دستگاه اطلاعاتی فلسطینی و منابع قابل اعتماد عربی را به اطلاع دولتمردان ایران رساندیم كه به نظرمی‌رسد آنها نیز همین جمع‌بندی را دارند؛ اما باید پرسید آقایان چرا تعجب كرده‌اند؟ در حالی كه به لحاظ عقلی هم ایجاب می‌كند خبری كه منتشر می‌شود تا زمانی كه خبر بعدی با همان قدرت و اسناد منتشر نشود، نمی شود خبر قبلی را نقض كرد و هیچ روایتی غیر از این وجود نداشته است كه امام موسی صدر در لیبی ربوده شده است

« شایعات و خبرهای حساب‌شده‌ای كه پس از ربوده شدن امام موسی صدر منتشر شد، مبنی بر این‌كه امام موسی صدر كشته شده است و قذافی طرف‌های فلسطینی را مسئول قتل وی اعلام كرد، غیرواقعی بوده و امام موسی صدر كماكان زنده است و تاكنون ده‌ها كتاب تالیف كرده و در این سی سال به شدت پیر شده است.»

این خبری بود كه پایگاه خبری الجزیره تایمز به تازگی به نقل از یك شخصیت سیاسی جداشده از تشكیلات "معمر القذافی " رهبر لیبی اعلام كرد. او تاكید كرده بود كه امام موسی صدر، رهبر ربوده‌شده شیعیان لبنان زنده است و توسط نیروهای ویژه امنیتی در مكان ویژه‌ای نگهداری می‌شود.

این دیپلمات گفته است تنها راه بستن پرونده امام موسی صدر فشار فراوان كشورهای عربی و اسلامی بر لیبی است تا مانند پرونده‌ لاكربی و سایر پرونده‌ها این موضوع نیز خاتمه یابد.

31 آگوست 1978 امام موسی صدر به همراه شیخ " محمد یعقوب " و "عباس بدرالدین " رونامه‌نگار لبنانی در سفر به لیبی برای دیدار با معمرالقذافی ربوده شدند و از آن زمان تا كنون از سرنوشت آنها خبری در دست نیست.

شهریور 1387 بود كه مجلس عدالت لبنان، طی حكمی معمر قذافی رهبر كودتای لیبی را به اتهام ربودن امام موسی صدر و دو همراه وی محكوم به اعدام كرد. در حكم صادره از سوی قاضی الحاج، شش تن از معاونان معمر قذافی كه در تاریخ دوم آگوست 2007 حكم بازداشت آنها صادر شده بود نیز به اعدام محكوم شده‌اند؛ اما این امر هنوز به مشخص‌شدن قطعی سرنوشت این فرزند جهان اسلام منجر نشده؛ چنان‌كه پی‌گیری‌های خانواده ایشان از جمله « مهدی فیروزان» داماد و خواهرزاده امام موسی صدر هم‌چنان ادامه دارد...


در سی و یكمین سالروز ربوده شدن امام موسی صدر در لیبی، مهدی فیروزان، خواهرزاده امام موسی صدر در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد اخبار اخیر منتشرشده مبنی بر زنده بودن امام موسی صدر گفت: « در طول این سال‌ها از این گونه اخبار بسیار منتشر شده است؛ اخباری كه گاه از سوی منابع مطبوعاتی و گاه از سوی منابع اطلاعاتی، امنیتی و یا افرادی كه ارتباطاتی با زندانیان لیبیایی داشته‌اند بسیار منتشر شده است. وقتی این خبر از قول الجزیره تایمز منتشر شد، برای من تعجب‌آور نبود؛ چرا كه اطلاعات ما و جمع بندی خانواده نشان می‌دهد كه امام در لیبی و در قید حیات است و طبیعتا این 32 سالی كه از زندانی‌شدنشان می گذرد باعث ضعف و پیری ایشان شده است.»

وی افزود: « در هر صورت شرایط بحرانی است؛ اما نوع خبر برای ما و هیچ كدام از اعضای درگیر این مساله و حتی برای دوستان ما در وزارت اطلاعات و دولت هم جدید نیست؛ چون مسوولان بیش از هر كسی این اطلاعات را در اختیار دارند كه امام موسی صدر در لیبی زندانی و در قید حیات و سالم است.»

فیروزان با بیان این‌كه « واكنش به این مساله در رسانه‌های داخلی و سطوحی از مسوولان برای من جالب بود» خاطرنشان كرد: « در جلسات گوناگون، اخبار جمع‌آوری شده از زندانیانی را كه از لیبی آزاد شدند در اختیار مسوولان گذاشتیم. اخبار دستگاه اطلاعاتی فلسطینی و منابع قابل اعتماد عربی را به اطلاع دولتمردان ایران رساندیم كه به نظرمی‌رسد آنها نیز همین جمع‌بندی را دارند؛ اما باید پرسید آقایان چرا تعجب كرده‌اند؟ در حالی كه به لحاظ عقلی هم ایجاب می‌كند خبری كه منتشر می‌شود تا زمانی كه خبر بعدی با همان قدرت و اسناد منتشر نشود، نمی شود خبر قبلی را نقض كرد و هیچ روایتی غیر از این وجود نداشته است كه امام موسی صدر در لیبی ربوده شده است.»

وی تاكید كرد: « دستگاه قضایی ایتالیا، لبنان و ایران، مذاكرات بین مقامات ایرانی و لبنانی چه در دوره آقای خاتمی و چه در دوره آقای احمدی‌نژاد همه نشان می‌دهد دولت لیبی اعتراف كرده است كه امام موسی صدر در لیبی است؛ بنابراین جای تعجب است كه احساس كنیم خبر جدیدی بوده است. قسمتی از این خبر كه دال بر ربوده شدن امام موسی صدر در لیبی است، خبری قدیمی است و همیشه وجود داشته است. قسمتی كه از حیات امام موسی صدر می‌گوید هم برای ما تعجب‌آور نیست؛ چون این موضوع را هم همه آقایان می‌دانند.»

داماد امام موسی صدر در ادامه گفت‌وگوی خود با ایسنا با اشاره به آنچه نزدیك‌ترشدن روابط ایران و لیبی در دولت نهم خواند، از نحوه تعامل ایران و لیبی در سال‌های اخیر انتقاد كرد و گفت: «هر قدم كه دولت ایران عقب‌نشینی كرده، دولت لیبی یك قدم پیش‌روی كرده است.»

وی در ادامه با انتقاد از دیدارهای انجام‌شده میان مقامات ایرانی و لیبیایی اظهار كرد: « بسیاری از چارچوب‌ها شكسته شده‌اند. تا پیش از این مقامات ایران همیشه از سفر به لیبی ابا داشته‌اند، اما در دوره اخیر سفرها روابط رسما اعلام و روبوسی‌ها در تلویزیون پخش می‌شود.»

فیروزان در ادامه درباره روند پیگیری پرونده امام موسی صدر در كشورهای دیگر از جمله ایتالیا گفت: « قسمتی از نظام ایتالیا به دلارهای گازی لیبی آلوده شده است. به خاطردارم یكی از دادگاههای ایتالیا چندی پیش در مورد پرونده امام موسی صدر نكته‌ای را اعلام كرد كه مطبوعات این كشور به آن دادگاه انتقاد كردند و پرسیدند آیا از روابط نفت و گاز لیبی و ایتالیا بهره‌مند شده‌اید كه این‌چنین احكامی را صادر می‌كنید؟ طبیعتا هم در لبنان و هم در ایتالیا پرونده سال‌هاست كه پی‌گیری شده است و نیاز تداوم پی‌گیری‌های قضایی نیز هست. لازم است آن چه در دادگاه لبنان صادر شده تقویت شود. كار حقوقی در ایتالیا و لبنان حتما باید پی‌گیری شود. احكامی كه در لبنان صادر شده، احكام قطعی و نهایی و دال بر حكم دستگیری قذافی و 17 تن از متهمان این پرونده است كه حكمی جهانی است و باید نسبت به آن اقداماتی صورت گیرد؛ به همین دلیل پی‌گیری این پرونده به سبب توقف مذاكرات سیاسی از سوی ایران راه ثمربخشی است.»

این عضو خانواده امام موسی صدر هم‌چنین گفت: « حكم از سوی دادگاه لبنان صادر شده است و دادگاه بیشتر از این كاری نمی‌تواند بكند؛ اما پی‌گیری پلیس بین‌الملل و ارسال نتایج آن به مراجع دیگر نیازمند پی‌گیری بیشتر است. هم‌چنین ابلاغ آن به پلیس بین‌المللی تابع مقرراتی است كه باید با طی مراحل قانونی آن صورت گیرد كه آن هم در حال انجام است. طبیعتا كار حقوقی پیچیده است، آن هم زمانی كه در یك سوی پرونده یك خانواده است و سوی دیگر یك دولت با امكانات وسیع سیاسی، تبلیغاتی و مالی و با لابی‌های فراوان. هم‌چنین برنامه‌ریزی كه برای ادامه پی گیری قضایی این پرونده انجام می‌شود باید با دقت صورت گیرد. نمی‌توان هیجانی و یا مطالعه‌نشده به آن پرداخت و طبیعی است كه این مسئله زمان‌بر است.»

فیروزان در ادامه با انتقاد از اظهارنظرهایی كه از سوی برخی رسانه‌ها و یا مسئولان مبنی بر ربوده شدن امام موسی صدر در جایی غیر از لیبی بیان می‌شود، ابراز عقیده كرد : « گمان می‌كنم هر كس پس از این 30 سال، در مورد اخبار ربوده شدن در لیبی و یا سلامت ایشان هر قسمتی را انكار كند، یا مستقیما عامل لیبی است و یا چنان ساده‌لوح است كه تحت تاثیر تبلیغات لیبی قرار گرفته است. بیان این حرف كه امام موسی صدر در لیبی ربوده نشده است، یعنی انحراف اذهان و افكارعمومی از كانون جرم؛ لیبی در این 30 سال بسیار تلاش كرد به شیوه‌های مختلف بگوید این حادثه در این كشور اتفاق نیفتاده؛ حتی پرونده‌سازی كرد و دو نفر را به همراه چمدانی به هتلی در ایتالیا فرستاد؛ سناریوهایی ساخت و گفت قبایل و یا فلسطینی‌ها او را ربوده‌اند.»

وی افزود: « در طول این 30 سال به تمام این صحنه‌سازی‌ها پاسخ داده شده است و در نهایت قذافی در سال 2001 اعتراف كرد كه امام موسی صدر در لیبی ربوده شده است؛ بنابراین هر كسی امروز بگوید امام موسی صدر در لیبی ربوده نشده است یا ساده‌لوح و بی‌خبر است و یا این‌كه تئوری قدیمی لیبی را دنبال می‌كند. هر كس بگوید امام موسی صدر در قید حیات نیست نیز سیاست لیبی را در ایران دنبال می‌كند تا مسئولان ایران را از پیگیری قضیه منصرف كند تا بلایی كه سر شهید تندگویان آمد در مورد امام موسی صدر اتفاق بیفتد. »

فیروزان تاكید كرد: « امروز به صراحت به تمام افراد حقیقی و حقوقی اعلام می‌كنم بیان هر چیز كذبی در مورد ربودن امام موسی صدر دقیقا همان چیزی است كه قذافی می‌خواهد و ما در این مساله تكلیف روشنی داریم. ربودن امام موسی صدر قضیه حقی است و بر اساس وظیفه شهروندی دولت شهروندمدار باید این مساله را پی گیری كند. بر مبنای وظیفه قانون اساسی، مجری قانون اساسی باید آن را پی‌گیری كند و بر مبنای وظیفه دینی هم مراجع عظام تقلید به عنوان متولیان حوزه‌های دینی باید از آن دفاع كنند. در این مورد وظیفه علمی هم وجود دارد كه امام موسی صدر فرزند دانشگاه‌ تهران است و دانشگاه‌ها باید در مورد این مساله پی‌گیر باشند. مساله عمومی هم وجود دارد و آن اخلاق ایرانی است كه هم‌پیمان با ارتباطات عاطفی است. اخلاق ایرانی حكم می‌كند قضیه امام پیگیری شود. حتی اگر جایگاه علمی و دینی و خدمات ایشان را كنار بگذاریم، سكوت در این قضیه به هیچ گونه توجیه‌پذیر نیست.»

وی افزود: « اگر ثمره 30 سال پی‌گیری دولت ایران در مورد امام موسی صدر آزادی اوست پس همه كارهایی كه صورت گرفته، درست و صادقانه است. اما وقتی امام موسی صدر آزاد نشده، پیداست همه كارهای گذشته ناموفق، ناكافی و حتی ناشایست بوده است.»

فیروزان در پایان درباره عملكرد مجلس در قبال این مساله و تشكیل جلسه‌ای با حضور تعدادی از نمایندگان، با تشكر و قدردانی از اعضاء كمیته پی‌گیری مجلس ابراز امیدورای كرد كه این كمیته مانند مجلس در دوره هفتم پی‌گیر این پرونده باشد و افزود: « با توجه به تعداد و تركیب اعضایی كه در كمیته شركت كرده‌اند امیدوارم مثل مجلس هفتم فعال باشند و به نتیجه درخوری برسند؛ هر چند مصوبات مجلس را كافی نمی‌دانم؛ چون به هر حال باید آن را دستگاه اجرایی اجرا كند.»

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 10 شهریور 1388    | توسط: وصال    |    | نظرات()