اولین مناظره نمایندگان اقتصادی کاندیداهای احتمالی دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به میزبانی کانون اندیشه دانشجوی مسلمان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در آمفی تئاتر مرکزی این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار آینده، این مناظره باحضور فرشاد مومنی به نمایندگی از میرحسین موسوی و خلیلیان به نمایندگی از طرف محمود احمدی نژاد و در حضور بیش از 500 نفر از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر پیرامون موضوعات مختلف اقتصادی و مواضع و عملکرد دو کاندیدای فوق برگزار شد.
در ابتدای جلسه هر یک از طرفین در پاسخ به پرسشی پیرامون سند چشم انداز بیست ساله و برنامه های چهارم و پنجم توسعه و عملکرد دولت در قبال برنامه های فوق به بحث پرداخته و هریک با ارائه آمارها و جداولی عملکرد کاندیدای مطلوب خود را توجیه نمودند.

در ابتدا خلیلیان درباره قانون برنامه گفت:" باید تاکید کنم قانون برنامه چهارم و سند چشم انداز در زمان دولت اصلاحات تدوین شد. قانون برنامه چهارم براساس نحوه تعامل بین مجلس ششم و دولت هشتم طراحی شد اما این انتظار را مطرح می کنند که دولت نهم مجری آن باشد. دولت کمترین نقشی در تدوین قانون برنامه چهارم نداشت. همچنین در مورد اجرای آن باید گفت از ابتدای سال 84 و دولت هشتم کلید خورد و انان باید درباره عملکرد شش ماهه خود پاسخگو باشند.

و اما دولت نهم. این دولت طبعا با این برنامه اختلاف نظر داشت و این در اجرای آن بی تاثیر نبود؛ اما به تکلیف قانونی خود عمل کرده و نسبت به دوران پیشین عملکرد بهتری در چارچوب قانون برنامه داشته است. اما اجازه دهید برای تشریح عملکرد اقتصادی دولت نهم به جای قانون برنامه خود آمارها مبنا قرار گیرند."

در اینجا خلیلیان با اسلاید و آمارهایی که ازقام آن روی پرده نمایش داده می شد، مدعی عملکرد بسیار خوب دولت نهم شد. از جمله آمارهای ارائه شده می توان به رشد 6.5% و ضریب جینی 0.396 و ... اشاره کرد.

در اینجا مومنی ضمن بررسی قوانین برنامه گفت:"متاسفانه یکی از بدعت هایی که در دولت نهم باب شده و آثار خطرناکی برای کشور دارد، همین عدم صداقت است. یکی دیگر از موارد حاد آن، بی قانونی و روحیه قانون گریزی است.

وظیفه شرعی، اخلاقی و عرفی هر دولتی است که مجری قانون باشد؛ اما این دولت برخی قوانین را یا به کلی کنار گذاشته و یا با تاخیر فراوان و به صورت ناقص عمل می کند. مثلا یکی از وظایف دولت طبق قانون برنامه، ارائه رسمی عملکرد خود بر اساس قانون برنامه به مجلس است، اما این دولت - آن هم با تاخیر- تنها آمار سال 85 را ارائه داد! از طرف دیگر هر کدام از مسئولین این دولت، آمارهایی از سوی خود ارائه می دهند که با یکدیگر تناقض دارد. مثلا آقای رییس جمهور در جلسه اقتصاددانان مدعی شد که تنها 25 درصد واردات در کالاهای مصرفی است. امری که با آمار های گمرک و بانک مرکزی نمی خواند.

از طرف دیگر دیوان محاسبات مجلس اصولگرا در سال 85، 2000 مورد اختلاف بودجه ای داشته اند. اگر تعطیلی ها از تمام روزهای سال کم شود و روزهای کاری کامل را در نظر بگیریم جمع روزهای کاری یک سال 200 روز است و این به آن معنا است که به طور متوسط روزانه 10 مورد انحراف از قانون داشته است.

آقای خلیلیان توضیح نداد که تکلیف قانونی چه بود و دولت نهم چه کرده است؟ باید طبق تصریح قانون مصرف بودجه نفتی 80 میلیارد دلار در سه سال می بود اما دولت 300 میلیارد دلار مصرف کرد.
بهتر است شما در این موارد هم پاسخگو باشید."

در این هنگام مجری برنامه در سوالی از طرفین خواست تا راجع به برنامه های ایجابی دولت دهم صحبت کنند.

در وقت دوم هر یک از طرفین هم خلیلیان به توضیح درباره عملکرد دولت نهم پرداخت و گفت:" انحراف بودجه ناشی از مشکلات ساختاری کشور است که دولت آقای موسوی هم درگیر بوده است. در دولت اصلاحات هم 6 میلیارد دلار انحراف داشته اند، ولی در این دولت شاهد کاهش این انحرافات بوده ایم. ضمنا در پاسخ به آقای مومنی هم بگویم که آمار سال 86 در اسفندماه 87 ارائه شد که در سایت بانک مرکزی موجود است و دوستان می توانند مراجعه کرده و ببینند."

پس از خلیلیان، مومنی به صحبت پرداخته و گفت:" راجع به تذکر آقای خلیلیان بگویم منظور من گزارش های رسمی بود که رییس جمهور باید به مجلس ارائه کنند. اگر دوستان تابع آمار بانک مرکزی اند باید ارقام دیگری به جای آمارهای ارائه شده در اینجا ارائه کنند.

من مسئول دفاع از عملکرد دولت آقای خاتمی نیستم و همگان می دانند که من در گذشته منتقد دولتها بوده ام. اما انصاف حکم می کند توضیح بدهم انحراف از بودجه در یک مقطع برای کارهای زیرساختی بود هرچند قابل توجیه نیست. در حالی که الآن برای امور مصرفی و ساده شاهد انحرافیم که نمونه آن واردات بنزین است."

در این هنگام سوالاتی که از بین حضار به صورت کتبی جمع آوری شد که بیشترین سوالات مورد پرسش توسط مجری قرائت شد که یکی از آنها توضیح درباره تورم و وام های زودبازده است.

خلیلیان در پاسخ به این پرسش گفت:" راجع به تورم، علل ساختاری زیادی وجود دارد. شرایط جهانی هم خیلی موثر بود. حجم بالای نقدینگی هم موثر بود. اتفاقا دولت می تواند افتخار کند که این نقدینگی را به سمت کارهای عمرانی برد. در این دولت نسبت بودجه عمرانی به بودجه جاری در بیست ساله اخیر بیشترین حد بوده است.

ضمن آنکه در عدد و رقم نشان دادیم که برخی ارقام قانون برنامه خوش بینانه بود به طوری که دولتهای سابق هم نتوانستند آنها را به خوبی برآورده کنند.
دولت موسوی در دوسال آخر تورم 27 درصدی، دولت هاشمی تورم 28 درصدی، و دولت خاتمی هم تورم به همین شکل بوده است. در این دولت هم تورم 20 درصدی داشته ایم."
در ادامه برنامه، دانشجویان به صورت شفاهی سوالات خود را مطرح کردند که از سوی طرفین پاسخ داده شد.

علیرضا مجیدی عضو شورای مرکزی کانون اندیشه دانشجوی مسلمان به خبرنگار آینده گفت:"آقایان دانش جعفری و نجفی هم به نمایندگی از محسن رضایی و حجت الاسلام کروبی در این برنامه دعوت شده بودند که به دلایلی در برنامه حاضر نشدند."

شایان توجه است در بخشی از برنامه یکی از حضار درسالن ضمن معرفی خود به عنوان مسئول راهبردی شاخه دانشجویی ستاد محسن رضایی ضمن عذرخواهی از حضار اعلام آمادگی کرد که در برنامه ای دیگر یکی از نمایندگان ستاد رضایی برای توضیح درباره برنامه های وی به دانشگاه بیاید.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 16 اردیبهشت 1388    | توسط: وصال    |    | نظرات()