وی كه به دعوت دولت ژاپن به توكیو سفر كرده است به خبرنگاران گفت كه هرگونه گفت‌وگویی باید به نفع هر دو طرف و بدون هرگونه حس اعمال فشار باشد.
شهردار تهران كه یكی از شركت كنندگان احتمالی در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری ایران است گفت كه تهران از گفت‌وگو با آمریكا آن‌ طور كه مورد حمایت باراك اوباما است، استقبال می‌كند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه: محمدباقر قالیباف ابراز امیدواری كرد كه باراك اوباما به درخواستش برای گفت‌وگو با ایران در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریكا عمل كند.

قالیباف گفت: سناتور اوباما در رقابت انتخاباتی‌اش گفت كه به داشتن چنین رابطه‌ای تمایل دارد.

وی كه به دعوت دولت ژاپن به توكیو سفر كرده است به خبرنگاران گفت كه هرگونه گفت‌وگویی باید به نفع هر دو طرف و بدون هرگونه حس اعمال فشار باشد.

قالیباف اظهار كرد: فكر می‌كنم جامعه‌ی جهانی، جامعه‌ی ایرانی و جامعه‌ی آمریكایی از چنین گفت‌وگویی نفع خواهند برد.

اوباما گفته است كه واشنگتن باید به دیپلماسی سرسختانه و مستقیم با ایران وارد شود اما او به عنوان رییس ‌جمهوری حق دارد با هر كسی در هر زمانی و هر مكانی به انتخاب خودش در صورت این‌كه فكر كند آمریكا را ایمن نگه می‌دارد ملاقات كند.

در عین حال قالیباف خروج نیروهای آمریكایی از عراق را خواستار شد و گفت كه «ابرقدرت‌ها» باید به نقش ایران در آوردن ثبات به منطقه اعتراف كنند.

شهردار تهران درباره اراضی اشغالی نیز گفت: مسلمانان، مسیحیان و یهودیان باید اجازه داشته باشند به سرزمین خودشان بازگردند و از طریق انتخاباتی دموكراتیك و آزاد نوع دولتی را كه می‌خواهند داشته باشند، انتخاب كنند.

او هم‌چنین از برنامه‌ی هسته‌یی صلح‌آمیز ایران دفاع و تاكید كرد كه این برنامه در چارچوب آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد.

قالیباف گفت: فكر می‌كنم باید از كشورهایی نگرانی داشته باشیم كه عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیستند و دارای تسلیحات هسته‌یی‌اند.

وی اظهار كرد: ایران باید به فعالیت‌های هسته‌یی‌اش ادامه دهد و فكر می‌كنم كه باید نهایت تلاش را به كار گیرد تا از طریق نظارت آژانس اقدامات اعتمادساز كاملی را انجام دهد.

شهردار تهران هم‌چنین گفت كه رییس‌جمهور بعدی ایران باید بر بهبود اوضاع زندگی مردم عادی متمركز شود و افزود: من بر این باورم كه در دولت بعدی، هركسی كه بر سر قدرت باشد، باید به اقتصاد و مسایل توسعه به شكلی كه بتوانیم كشورمان را به طور جامعی توسعه دهیم، توجه كند.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 28 مهر 1387    | توسط: وصال    |    | نظرات()