شهاب‌نیوز ـ على اكبر جوانفكر مشاور مطبوعاتى محمود احمدی‌نژاد از مدتى پیش در وبلاگ شخصى خود به بیان دیدگاه‌هایش در زمینه‌هاى مختلف سیاسى و اجتماعى مى پردازد و البته دیدگاه‌ها و نظرات بازدیدکنندگان سایت را نیز منتشر می‌کند.

به گزارش شهاب‌نیوز، از چندی قبل، فردی که خود را عضو «گروه فارسى دیجیتال از وزارت امور خارجه آمریكا» معرفى و اعلام کرده است که ماموریت دارد سیاست‌ها و دیدگاه‌هاى دولت آمریكا در ارتباط با ایران را برای مخاطبان فارسی زبان مطرح نماید؛ مطالبی تندی را در انتقاد از سیاست‌های جمهوری اسلامی و دفاع از اقدامات دولت آمریکا برای وب‌سایت جوانفکر ارسال کرده است. جوانفکر نیز با انتشار این مطالب پاسخ‌های خود را در ذیل نظرات طرف آمریکایی منتشر کرده؛ امری که در عمل باعث شکل‌گیری نوعی مناظره اینترنتی شده است.

روزنامه ایران در شماره چهارشنبه خود در اقدامی جالب‌توجه بخشی از نظرات طرف آمریکایی و پاسخ‌های گاه تند و تیز جوانفکر را تحت عنوان «مناظره اینترنتی» منتشر کرده است.

شهاب‌نیوز ـ على اكبر جوانفكر مشاور مطبوعاتى محمود احمدی‌نژاد از مدتى پیش در وبلاگ شخصى خود به بیان دیدگاه‌هایش در زمینه‌هاى مختلف سیاسى و اجتماعى مى پردازد و البته دیدگاه‌ها و نظرات بازدیدکنندگان سایت را نیز منتشر می‌کند.

به گزارش شهاب‌نیوز، از چندی قبل، فردی که خود را عضو «گروه فارسى دیجیتال از وزارت امور خارجه آمریكا» معرفى و اعلام کرده است که ماموریت دارد سیاست‌ها و دیدگاه‌هاى دولت آمریكا در ارتباط با ایران را برای مخاطبان فارسی زبان مطرح نماید؛ مطالبی تندی را در انتقاد از سیاست‌های جمهوری اسلامی و دفاع از اقدامات دولت آمریکا برای وب‌سایت جوانفکر ارسال کرده است. جوانفکر نیز با انتشار این مطالب پاسخ‌های خود را در ذیل نظرات طرف آمریکایی منتشر کرده؛ امری که در عمل باعث شکل‌گیری نوعی مناظره اینترنتی شده است.

روزنامه ایران در شماره چهارشنبه خود در اقدامی جالب‌توجه بخشی از نظرات طرف آمریکایی و پاسخ‌های گاه تند و تیز جوانفکر را تحت عنوان «مناظره اینترنتی» منتشر کرده است. با توجه به جذابیت مباحث مطرح شده، شهاب‌نیوز نیز بخشی از این مناظره را منتشر می‌کند.

گفتنی است طرف آمریکایی مناظره با جوانفکر خود را این گونه معرفی کرده است: «من عضو گروه فارسى دیجیتال هستم كه یك نهاد وابسته به وزارت امور خارجه امریكاست و به درج دیدگاه‌هاى دولت آمریكا مى پردازد. هدف ما ایجاد ارتباط با مردم ایران و داشتن یك گفت وگوى بى پرده و پاسخ دادن به پرسش ها درباره سیاست خارجى امریكا مى باشد».


وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریكا: 
جناب آقاى جوانفكر، امیدوارم كه بتوانیم یك گفت و گوى سازنده بر اساس حقایق داشته باشیم. هركسى كه به وضع اقتصاد ایران نگاهى بیفكند و به بحث‌هایى كه در داخل ایران پیرامون اقتصاد جریان دارد توجه كند، در مى یابد كه دولت ایران در نتیجه سیاست‌هاى غلطى كه در حال حاضر پیرامون مسئله هسته اى دنبال مى كند، هزینه سنگینى را متوجه مردم خود ساخته است. براى نمونه تورم بسیار سریع در اقتصاد ایران. اقتصادى كه توانایى جذب سرمایه در بخش نفت و گاز را ندارد. ما شاهد هستیم كه دولت ایران نمى تواند آزادانه به نظام مالى جهانى دسترسى داشته باشد. این كه منابع سوخت هر از گاهى جیره بندى مى شود همه نشانه‌هاى اقتصادى است كه به مشكلات جدى برخورده - هم به خاطر قطعنامه‌هاى شوراى امنیت و هم به خاطر اثرات متوازى این قطعنامه‌ها. براى نمونه تصمیم آلمان براى كاستن یا عقب نشینى از گشایش اعتبار جهت صادرات و صرف نظر ژاپن از سرمایه گذارى در میدان‌هاى نفت و گاز آزادگان. پیشنهاد ارائه شده از سوى جامعه جهانى این نكته را روشن مى سازد كه از ناحیه ایرانى كه به مسئولیت‌هاى خود در قبال جامعه بین المللى عمل كند، منافع عمده اى متوجه مردم ایران مى شود. ایران همواره خواستار آن بوده كه حقوقش به نحو مطلوبى رعایت شود. احترام جهانى را با بودن شریكى مسئول در جامعه جهانى مى توان كسب كرد و موضع مشترك ما همواره این بوده كه مادام كه ایران به مسئولیت‌هاى خود در قبال جامعه جهانى عمل كند، خواهد توانست مناسبات ثمر بخش تر و مثبت ترى با آن جامعه داشته باشد. 


پاسخ جوانفكر به وزارت آمور خارجه امریكا
ادعاهاى شما در مورد وضعیت اقتصادى ایران مبتنى بر اطلاعات غلط و نتیجه گیرى‌هاى نامربوط است. به رغم تصورات ذهنى نادرست شما و برخلاف میل دولت امریكا، سیاست‌هاى هوشمندانه دولت ایران موجب تقویت بنیه‌هاى اقتصادى ایران شده و پیشرفت‌هاى بزرگى در عرصه‌هاى مختلف براى ملت ایران به ارمغان آورده است كه صد البته دشمنان ملت ایران قدرت درك و فهم آن را ندارند.
دنیاى امروز پیوسته در حال تغییر و تحول است و سرعت تحولات نیز بسیار زیاد به نظر مى رسد. در حال سپرى كردن آخرین سال‌هاى دهه اول قرن بیست و یكم هستیم اما مواضع دولت امریكا و ادبیات سیاسى مقامات این كشور، آشكارا نشان مى دهد كه آنها از حركت زمان عقب افتاده اند و همچنان با ادبیات قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم با دنیا سخن مى گویند.
جامعه جهانى یك جامعه بزرگ و مركب از دهها كشور و یك جمعیت هفت میلیارد نفرى است. بنابراین ادعاى دولت امریكا و معدود همپیمانان او كه خود را به مثابه جامعه جهانى قلمداد مى كنند، حاكى از غرور، نخوت و روحیه استكبارى است كه در دنیاى امروز خریدارى ندارد و حاصل آن چیزى جز تنفر و پایدارى ملتها در برابر مستكبران نیست.
در دنیاى امروز راههاى بسیارى براى خنثى كردن تلاشهاى كینه توزانه دولت امریكا وجود دارد و با استفاده از تجربیات گذشته، راه برون رفت ازشرایط تحمیلى نظام سلطه را پیدا مى كنیم و بهتر است شما نگران وضع مردم امریكا و بویژه سیلزدگان و آسیب دیدگان از طوفان در نئواورلئان باشید كه هر روز بیش از گذشته دچار مشكلات مى شوند.
ملت ایران در حال دستیابى به همه ظرفیت‌هاى ممكن در انرژى صلح آمیز هسته اى است و براى حقوق هسته اى خود نیز آماده پرداخت هزینه است هرچند كه دولت ایران این هزینه را با تصمیمات خود به حداقل خواهد رساند. 


وزارت امور خارجه ایالات متحده امریكا
در ابتدا باید بگویم از اینكه كامنت من را چاپ كردید و به آن پاسخ دادید بسیار خشنود شدم و با این كارتان راه را براى گفت و گو هموار كرده اید كه امیدواریم سازنده باشد. 
در مورد شرایط اقتصاد ایران شما گفته بودید «سیاست‌هاى هوشمندانه دولت ایران موجب تقویت بنیه‌هاى اقتصادى ایران شده و پیشرفت‌هاى بزرگى در عرصه‌هاى مختلف براى ملت ایران به ارمغان آمده است كه صد البته دشمنان ملت ایران قدرت درك و فهم آن را ندارند.» اى كاش كمى وارد جزئیات مى شدید و توضیح مى دادید كه این پیشرفت‌ها چه بوده اند. چگونه است كه ایران با داشتن منابع طبیعى عظیم و جمعیت تحصیلكرده اش ۸۵درصد از درآمدش از منابع نفتى تأمین مى شود. اگر منظورتان از پیشرفت‌هاى بزرگ درصد بیكارى ۲ رقمى، تورم بسیار بالا و جیره بندى منابع سوخت است، در این صورت حق با شماست كه قدرت درك و فهمش براى ما سخت است، چون از دید ما اینها علائم یك اقتصاد سالم نیست.
همینطور حق با شماست كه مى گویید جامعه جهانى تنها در ایالات متحده و هم پیمانان ما خلاصه نمى شود. جامعه جهانى شامل شوراى امنیت سازمان ملل نیز هست كه پیرامون برنامه هسته اى ایران بدون هیچ رأى مخالف سه بار قطعنامه صادر كرده است. شوراى حكام آژانس بین المللى انرژى اتمى نیز شامل جامعه جهانى است كه بیانیه‌هاى زیادى درباره برنامه هسته اى ایران صادر كرده و در آنها بارها ازعدم همكارى ایران انتقاد شده است. كشورهاى عضو جنبش عدم تعهد نیز جزو جامعه جهانى مى باشند كه اخیراً در نشست خود در تهران در میان بیانیه‌هاى بسیارى كه صادر كرده اند یك بیانیه نیز پیرامون برنامه هسته اى ایران صادر كردند كه در آن جنبش عدم تعهد با وجود فشارهاى سنگین از سوى مقامات ایران با متن و لحن پیشنهادى مقامات ایران موافقت نكرد.
شما مى گویید كه برنامه هسته اى ایران صلح آمیز است و آماده هستید كه هزینه آن را بپردازید. من مطمئن هستم كه شما به عنوان یك شخص مطبوعاتى و به عنوان یك وبلاگ نویس كه حتماً سایر وبلاگ‌هاى ایرانى را مى خواند با من هم عقیده هستید كه بسیارى از مردم ایران منفعت داشتن یك برنامه هسته اى جدال آمیز را به قیمت مجزا شدن از دنیا نمى بینند.
بگذارید من چند تا پرسش را براى شما مطرح كنم. 1. اگر برنامه هسته اى ایران صرفاً براى تولید برق است پس چرا برنامه غنى سازى و بازفرآورى سالها از جهان پنهان بود ۲‎/ چرا حاكمیت ایران از دادن اطلاعات به آژانس و جامعه جهانى كه از نظامى بودن این برنامه نگران هستند سر باز مى زند ۳‎/ اكنون كه روسیه سوخت مورد نیاز را براى تنها نیروگاه ایران تأمین كرده،چرا دولت ایران پافشارى مى كند تا به فعالیت‌هاى غنى سازى و بازفرآورى به قیمت رفاه مردم خودش ادامه دهد
مهم است یادآور شویم كه كشورهاى عضو ۱+5 نیز پیشنهاد كرده اند كه به ایران كمك كنند تا بتواند نیروگاه‌هاى بیشتر با استانداردهاى غربى بسازد و سوخت مورد نیاز این نیروگاه‌ها را تضمین كرده اند. این نشان دهنده این است كه در مورد برنامه هسته اى ایران تبعیض و نابرابرى نیست. بسیارى از كشورهاى غربى و شرقى كه داراى برنامه‌هاى هسته اى پیشرفته هستند، هم با آژانس و هم با یكدیگر همكارى مى كنند. ایالات متحده نیز به عنوان یك كشور پیشگام در این فناورى با سایر كشورها همكارى مى كند. براى نمونه، كره جنوبى از نظر فناورى بسیار پیشرفته و داراى۲۰ نیروگاه اتمى است و ۶ نیروگاه دیگر در دست ساختمان دارد، آنها ۴۰ درصد برق مورد نیاز خود را از نیروگاه‌هاى اتمى تأمین مى كنند، اما در فناورى‌هاى مربوط به غنى سازى سرمایه گذارى نكرده اند، چون این كار از نظر اقتصادى منطقى نیست. در صورت نپذیرفتن پیشنهاد جامعه جهانى براى همكارى، رهبران ایران دشوارى‌هاى غیر ضرورى بیشترى را براى مردم خود به وجود خواهند آورد.
بى صبرانه منتظر دریافت پاسخ‌هاى شما به پرسش‌هایى كه مطرح كردم هستم و ادامه این گفت و گو. 


پاسخ جوانفكر به وزارت امور خارجه امریكا
ما مردم امریكا را دوست داریم اما دولت این كشور را به سبب ادامه رفتارهاى خصمانه اش، دوست خود نمى دانیم و دلیلى ندارد كه رمز و راز موفقیت‌ها و پیشرفت‌هایمان را به شما بگوییم. این به نفع ملت ایران است كه تحلیل‌هایتان از اوضاع ایران، برپایه بى خبرى و بى اطلاعى از واقعیت‌ها، ادامه پیدا كند.
سلسله جنبان نظام ظالمانه حاكم بر روابط بین الملل، دولت امریكاست. ما این نظام سلطه طلبانه را كه بر پایه زر و زور و تزویر بنا شده است، قبول نداریم و البته مصمم هستیم تا آن را به نفع عدالت، صلح و برادرى میان ملتها تغییر دهیم.
متأسفم كه بگویم دولت امریكا بازتاب روشنى از همه بدیها و رفتارهاى غیرانسانى و ظالمانه است. شما مطمئن باشید كه از این مسیر راه به جایى نخواهید برد. امروز دنیا عوض شده است و كلاهك هسته اى شما هیچ كاربردى ندارد اما ملت ایران توانمندى‌هاى بسیار قوى تر و كارآمد ترى در اختیار دارد كه بستر مناسبى براى استفاده از آنها نیز فراهم است. ما اهل منطق، گفت و گو، عدالت، صلح، دوستى و برادرى، خیرخواهى، عزت و عظمت ملت‌ها و تكریم انسانها هستیم. مى دانم پذیرش آن سخت و دشوار است، اما با تلخكامى باید بپذیرید كه تنفر و انزجار ملت‌هاى جهان از دولت امریكا، امروز در اوج خود قرار دارد. امروز دولت امریكا حتى در داخل این كشور مشروعیت چندانى ندارد وتصمیماتش مورد سرزنش و نكوهش شدید شهروندان امریكایى قرار دارد. بهتر است دولت امریكا واقع گرا باشد و به جاى انحراف افكار و اذهان مردم امریكا از مسائل داخلى، به حل مشكلات عدیده خود بپردازد. اطلاعات شما در باره آژانس و كشورهاى نم، كاملاً تبلیغاتى و غیرواقعى است و معلوم است كه برپایه این جهت گیرى تبلیغاتى، همواره در حال فریب دادن خودتان و دیگران هستید.
ملت ایران هیچ جدالى با دنیا ندارد و فقط حقوق قانونى خود را بر پایه ضوابط و مقررات بین المللى مطالبه مى كند.ما بر اساس مقررات آژانس كه بخشى از سازمان ملل است، مى خواهیم به غنى سازى اورانیوم بپردازیم و سوخت هسته اى را براى استفاده در انرژى صلح آمیز هسته اى تولید كنیم. دولت امریكا طى سه دهه اخیر از هرگونه تلاشى براى سنگ اندازى در مسیر پیشرفت‌هاى همه جانبه جمهورى اسلامى ایران فروگذار نكرده است. اما با این وجود ایران در عرصه‌هاى مختلف به موفقیت‌هاى بزرگى دست یافته و موفقیت‌هاى بزرگترى نیز در راه است. ما توصیه مى كنیم كه دولت امریكا از خصومت و كینه توزى نسبت به ملت ایران دست بردارد و با واقعیت‌ها كنار بیاید. تردید نكنید كه هیچ قدرتى در جهان قادر به ممانعت از پیشرفت‌هاى علمى و فنى جمهورى اسلامى ایران نیست.
به اطلاع شما مى رسانم كه همه فعالیت‌هاى هسته اى ایران زیر نظر آژانس بین المللى انرژى اتمى قرار دارد و نمایندگان آنها این فعالیت‌ها را ثبت و ضبط مى كنند و تا كنون هیچ انحرافى از مسیر صلح آمیز را گزارش نكرده اند، بنابراین اطلاعات شما مبنى بر خوددارى ایران از دادن اطلاعات به آژانس بیش از آنكه واقعیت داشته باشد، برآمده از انگیزه‌هاى سوء تبلیغاتى است.
روسیه بر اساس قرارداد فیمابین دو كشور اقدام به تأمین سوخت هسته اى براى نیروگاه اتمى بوشهر كرده است كه این امر كاملاً بى ارتباط با موضوع غنى سازى اورانیوم است. ما امروز در داخل ایران پالایشگاه نفت داریم و بنزین تولید مى كنیم اما از خارج نیز بنزین وارد مى كنیم آیا درست است كه بگویید كشورهاى دیگر به ایران بنزین مى دهند بنابراین دلیلى ندارد كه ایران پالایشگاه داشته باشد ! این منطق غلطى است كه در دنیاى امروز هیچ محلى از توجه و اعتبار ندارد.
ما از همكارى كشورهاى غربى براى ساختن نیروگاه اتمى در ایران استقبال مى كنیم اما این همكارى نباید باعث محروم شدن ایران از حقوق قانونى خود شود. این توقع توهین آمیزدولت امریكا، برآمده از روحیه نخوت و تكبرآمیز قدرتهاى سلطه گر است.
شما در پایان این گفتمان، اسم روشهاى استكبارى و تحمیلى دولت امریكا را «پیشنهادهاى همكارى» عنوان كرده اید و بعد هم تهدید كرده اید كه اگر این پیشنهاد مورد قبول رهبران ایران قرار نگیرد، دشواریهایى براى مردم ایران به وجود خواهد آمد.
این منطق شما، مشوق یك گفت و گوى سازنده نیست و امكان تفاهم و استمرار گفت و گو را نیز از بین مى برد. 


وزارت امور خارجه ایالات متحده امریكا
دولت امریكا نه دشمن خونى ملت كشورى است و نه در سرشت جامعه امریكا است تا از دیگران كینه به دل بگیرند. براى نمونه شما هیچ وقت نمى بینید كه دولت امریكا مردم را به خیابان ها فرابخواند تا علیه كشور دیگرى شعار مرگ دهند یا سیاستمداران امریكا را نمى بینید كه علیه كشورى به سخنرانى نفرت انگیز بپردازند. پس روشن است كه سمپاشى و كینه ورزى، یك طرفه و از سوى رهبران ایران است. در ۳۰ سال گذشته، این حیله رهبران ایران بوده كه از امریكا در ذهن مردم ایران دشمن بسازند و امریكا را مقصر ناتوانى هاى خود كنند. حقیقت این است كه مردم امریكا از ایران تنفر ندارند.
توجه به این نكته براى مردم ایران شایان اهمیت است كه بدانند كه برخلاف تفاوت هاى آشكار و روشنى كه میان جامعه جهانى و دولت ایران وجود دارد، دولت ایالات متحده و مردم امریكا خواهان این هستند كه رابطه خوبى با مردم ایران داشته باشند. ما همواره در پى شیوه هاى برقرارى ارتباط با مردم ایران هستیم و در دبى و چندین منطقه دیگر در سرتاسر جهان، دفاتر رسیدگى به امور ایرانیان را تأسیس كرده ایم تا بتوانیم درك بهترى از روند وقایع در ایران داشته باشیم. و البته هدف از تأسیس این دفاتر، یافتن راهكارهایى براى فراهم كردن امكان سفر تعداد بیشترى از ایرانیان به ایالات متحده و كسب تجربه آنها در این كشور نیز هست. همانگونه كه مى دانید، ما بارها تأكید كرده ایم كه مشكلات ما با دولت كنونى ایران، شامل برنامه اتمى این كشور و حمایت آن از فعالیت هاى تروریستى، به هیچ عنوان به معناى وجود دشمنى و یا خصومتى از جانب ایالات متحده علیه مردم ایران نیست و ما احترام زیادى براى مردم ایران و تمدن ایران قایل هستیم. و مطمئناً شما شاهد آن بوده اید كه ما از طریق فعالیت هاى تبادلى شامل تبادلات ورزشى، دارویى و یا هنرى كه انجام داده ایم، مانند تمرین اخیر تیم بسكتبال ایران در امریكا، همواره در پى یافتن روش هاى جدید به منظور برقرارى ارتباط با مردم ایران بوده ایم. همچنین جامعه ایرانى در امریكا پیشرفت هاى چشمگیرى را داشته است.
اگر به قول شما «همه فعالیت هاى هسته اى ایران زیر نظر آژانس بین المللى انرژى اتمى قرار دارد.‎/.» پس چگونه سه قطعنامه بدون هیچ رأى مخالف در شوراى امنیت سازمان ملل صادر شده كه خواستار تعلیق غنى سازى و باز فرآورى اورانیوم توسط دولت ایران است اگراعلامیه هاى سازمان ملل را مطالعه كنید داستان دیگرى را خواهید دید. جناب آقاى جوانفكر، جامعه جهانى به سه دلیل نگران برنامه هسته اى ایران است.
نخست این كه رهبران ایران قصد دارند كار خود را در جهت تسلط بر غنى سازى اورانیوم ادامه دهند. آنها این كار را با وجود عدم نیاز غیر نظامى به آن و در مغایرت با قطعنامه هاى متعدد شوراى امنیت انجام مى دهند. اكثر كشورهاى جهان كه برق اتمى دارند به غنى سازى اورانیوم نمى پردازند. آنها آن را از بازار آزاد تهیه مى كنند. من در نوشته قبلى كره جنوبى را مثال زدم كه به عنوان یك كشورى كه از نظر فناورى بسیار پیشرفته و داراى ۲۰نیروگاه اتمى است، اما در فناورى هاى مربوط به غنى سازى سرمایه گذارى نكرده اند. آنها سوخت خود را از بازار بین المللى تأمین مى كنند. چرا ایران، بویژه در این هنگام كه نیروگاهى غیر از آنچه در بوشهر در حال ساختن است، ندارند، همین كار را نمى كند اشاره به این نكته نیز اهمیت دارد كه طراحى و ساخت یك نیروگاه هسته اى بسیار پیچیده تر و مشكل تر از غنى سازى اورانیوم است. ساخت نیروگاه هسته اى بوشهر تمام و كمال در اختیار روسیه قرار گرفته است و در نتیجه هیچ انتقال فناورى صورت نمى گیرد. شما مى گویید كه داشتن انرژى هسته اى حق ایران است و ما با این گفته شما هیچ مخالفتى نداریم. نكته ما این است كه غنى سازى اورانیوم در ایران به هیچ وجه از نظر اقتصادى منطقى نیست براى این كه منابع اورانیوم ایران در دراز مدت براى نیروگاه بوشهر كافى نیست. مقدار زیادى از برق تولیدى ایران در شبكه توزیع و انتقال هدر مى رود، همینطور در تولید گاز طبیعى. آیا بهتر نیست نخست با یك هزینه ناچیز این سیستم ها را اصلاح كرد آیا اولویت امروز ایران ساخت نیروگاهى است كه ۱۰ سال دیگر باید به علت نبود سوخت بسته شود تمامى این صحبتها از دید انرژى صلح آمیز هسته اى است.
والا اگر به دنبال جنگ افزار هاى هسته اى هستید آنگاه مسئله سیاسى مى شود. فعالیت هاى غنى سازى ایران مانند تهیه بنزین توسط شخصى است كه هنوز خودرویى ندارد و این بنزین مى تواند براى كارهاى خطرناك دیگرى استفاده شود. پافشارى حاكمیت ایران براى غنى سازى و باز فرآورى اورانیوم و عدم همكارى با جامعه جهانى دچار شك بیشتر نسبت به برنامه هسته اى شان شده است.
دلیل دومى كه جامعه بین المللى تا این اندازه از بابت برنامه هسته اى ایران احساس نگرانى مى كند این است كه IAEA طى یك دوره زمانى اطلاعات بسیار مضطرب كننده اى گردآورى كرده كه از اقدام رهبران ایران به هدایت یك برنامه سلاح سازى دراز مدت حكایت دارد. معناى این سخن چیست این نشان دهنده این است كه ایران قصد دارد موادى نظیر اورانیوم غنى شده را گرفته و آن را به یك سلاح هسته اى تبدیل كند كه وسیله پرتاب آن راهم مانند موشك شهاب ۳ را در اختیار دارد. شوراى حكام از این بابت بشدت نگران است، و تا كنون ایران از هرگونه توضیحى یا دادن پاسخ باور كردنى به پرسشهاى بازرسان IAEA خوددارى ورزیده است. رهبران ایران مى گویند موضوع سلاح سازى یك اتهام بى اساس است، اما بازرسانى كه به ایران رفته اند و بسیار باصلاحیت هم هستند، به روشنى گفته اند كه این پاسخ قابل قبولى نیست.
دلیل سوم نگرانى جامعه جهانى از برنامه هسته اى مشكوك رهبران ایران این است كه آنها حاضر نشده اند شفافیتى در ارتباط با فعالیت هاى جارى خود به وجود آورند. ایران از دادن اطلاعات پیشاپیش به IAEA در باره تأسیسات جدید خود، مانند هركشور دیگرى در جهان، خوددارى ورزیده است. ایران از به اجرا گذاشتن پروتكل الحاقى به همان شیوه كشورهاى دیگر و فراهم آوردن امكان دسترسى بیشتر براى بازرسان IAEA به تأسیسات اضافى اش خوددارى مى كند. این مراتب اساس نگرانى هاى ما را تشكیل مى دهند. مقامات ایرانى چگونه مى توانند به این نگرانى ها پاسخ بگویند این كار بسیار ساده اى است. آنها باید از خواست شوراى امنیت سازمان ملل در مورد تعلیق فعالیت هاى غنى سازى كه براى برنامه هسته اى غیر نظامى ایران مورد نیاز نیست، متابعت كنند. آنها باید فعالیت هاى گذشته خود را در ارتباط با كار سلاح سازى به طور كامل تشریح كنند و به بازرسان IAEA اجازه تحقیق در این مورد را كه آیا چنین فعالیت هایى متوقف شده اند یا نه، بدهند و سپس نهایتاً در ارتباط با فعالیت هاى جارى خود با شفافیت كامل عمل كنند. اگر همه این اقدامات صورت گیرد، در آن صورت ما هم مى توانیم پرونده هسته اى ایران را ببندیم و بر چگونگى همكارى با یكدیگر براى دستیابى به انرژى هسته اى براى مردم ایران تمركز كنیم. 


پاسخ جوانفكر به وزارت امور خارجه امریكا
۱- هویت من براى شما كاملاً روشن است اما هویت شما براى بنده به هیچوجه روشن نیست. توجه دارید كه اینجانب مشاور مطبوعاتى رئیس جمهور هستم و در این وبلاگ، صرفاً به بیان مواضع شخصى مى پردازم و مواضع رسمى را علاوه بر رئیس جمهور و وزیر امور خارجه، سخنگویان دولت و وزارت امورخارجه تبیین مى‌كنند. 
۲- با توجه به مخفى ماندن هویت جناب عالى و انعكاس مواضع دولت آمریكا از سوى شما، اجازه دهید از این پس شما را سركار خانم رایس وزیر محترم امور خارجه امریكا تلقى كنم، مگر آنكه در ادامه این گفتمان هویت خودتان را در وزارت امورخارجه امریكا براى مخاطبان این وبلاگ مشخص فرمایید.
۳- برخى مسائل آنقدر گویا و شفاف هستند كه هیچ نیازى به توضیح اضافى ندارند. قاطعانه تأكید مى كنم كه خصومت و ضدیت دولت امریكا با ملت ایران، چیزى نیست كه با مطرح كردن برخى ادعاهاى كودكانه بتوان بر آن سرپوش گذاشت! دست دولت امریكا به خون چند نسل پى در پى ملت ایران آغشته است و دخالت هاى مكرر و آشكار و پنهان دولت امریكا در امور داخلى ایران را نمى شود از حافظه تاریخ پاك كرد. هدف از این دخالتها، مواجهه با ملت ایران و تحمیل یك رژیم دست نشانده بوده است. خانم مادلین آلبرایت وزیر امور خارجه دولت كلینتون با پذیرش مسئولیت برخى از اشتباهات گذشته دولت امریكا بویژه در كودتا علیه دكتر مصدق، شجاعت كم سابقه اى را از خود نشان داد اما به نظر مى رسد كه شجاعت خانم رایس جز در تخریب چهره ملت امریكا و تكرار رفتارهاى غلط گذشته، تجلى دیگرى ندارد. مطمئن باشید كه واقعیت گریزى، فرافكنى، پشتیبانى از وحشت آفرینى و رفتارهاى ضد انسانى نظیر شكنجه انسانهاى بى گناه، استمرار تجاوز و قتل عام شهروندان در كشورهایى مانند عراق و افغانستان هیچ راه روشنى را به روى دولت امریكا نمى گشاید.
۴- طى ۳۰ سال گذشته، دولت امریكا، انواع طرحها، توطئه ها و ترفندهاى خصمانه را علیه ملت ایران به كار گرفته و از هر فرصتى براى ضربه زدن به جمهورى اسلامى ایران استفاده كرده است. صدام، جنگ هشت ساله را با چراغ سبز امریكا به ایران تحمیل كرد و دولت امریكا سرانجام براى حمایت از رژیم جنایتكار عراق به مقابله نظامى با ملت ایران پرداخت و با حمایت هاى سیاسى و تبلیغاتى دولت امریكا بود كه صدام اجازه یافت از سلاح هاى شیمیایى علیه ایران و مردم مظلوم كرد در شهر حلبچه استفاده كند، با موشك، شهرهاى ایران را مورد حمله قرار دهد و حتماً به یاد دارید كه چرا نشان افتخار دولت امریكا به فرمانده ناو وینسنس اعطا شد. بله درست است، او موفق به سرنگونى یك فروند هواپیماى مسافربرى و قتل عام ۳۰۰ مسافر بیگناه آن شده بود. چگونه مى توان این همه رفتار خصمانه را نادیده گرفت، براى محروم كردن ملت ایران از حقوق قانونى خود، او را هدف تحریم هاى اقتصادى قرار داد، تهدید به حمله نظامى كرد و در حالى كه مقامات رسمى و از جمله رئیس جمهور امریكا از توهین هاى مكرر خود به ملت ایران عذرخواهى نكرده اند، همزمان ادعا كنید كه دولت امریكا خواستار رابطه خوب با مردم ایران است. چنین رفتار و مواضع دوگانه اى در عرف بین الملل اگر حاكى از نفاق، وقاحت و خباثت نباشد، حتماً مبین صداقت، حسن نیت و دوستى نیست.
5- شما مدعى هستید كه دولت امریكا مردم را براى سردادن شعار مرگ به خیابان ها فرا نمى خواند و سیاستمداران امریكا علیه كشورى به سخنرانى نفرت انگیز نمى پردازند.
براى رد ادعاهاى شما لازم نیست به گذشته هاى دور برگردیم. آقاى احمدى نژاد رئیس جمهورى اسلامى ایران سال گذشته در دانشگاه كلمبیا سخنرانى كرد. به نظر شما چه كسى جز دولت امریكا به صهیونیست ها و در رأس آنها وزیر امور خارجه رژیم اشغالگر قدس اجازه داد تا علیه رئیس جمهور ایران در خیابان هاى نیویورك دست به تظاهرات بزنند و شعارهاى ضد ایرانى بدهند. تازه ترین تجربه ملت ایران در ارتباط با حسن نیت هاى مورد ادعاى شما به رفتار گستاخانه رئیس دانشگاه كلمبیا در برابر رئیس جمهور ایران باز مى گردد كه لابد خواهید گفت دولت امریكا هیچ نقشى در آن نداشته است ! البته شاید شما از یك منظر درست بفرمایید زیرا دولت امریكا معمولاً با حیله گرى، توطئه، دخالت نظامى، جاسوسى و جنگ سخت و نرم تلاش مى كند تا به اهداف سوء خود جامه عمل بپوشاند و این مسئله قطعاً چیزى نیست كه مورد حمایت مردم امریكا قرار داشته باشد. ضمن آنكه این ملت ایران است كه بر اثر رفتار امریكا متحمل خسارتهاى غیرقابل محاسبه جانى و مادى شده است بنابراین طبیعى است كه در واكنش به این اقدامات خصمانه، ملت ایران نه تنها در خیابان ها، بلكه در هر موقعیت و مناسبتى، خشم و نفرت و انزجار خود را از رفتار دولت امریكا ابراز مى كند، بنابراین ادعاى شما مبنى بر اینكه مردم امریكا براى سردادن شعار مرگ به خیابان ها فراخوانده نمى شوند صحت ندارد و اساساً فاقد هرگونه پایه و مبناى معقول و منطقى است زیرا اصولاً هیچگاه دولت و ملت ایران مرتكب رفتارى مشابه آنچه كه دولت امریكا تا كنون علیه ایران به انجام رسانده، نشده است. به این نكته نیز توجه داشته باشید كه «مرگ بر امریكا» در واقع حاكى از تنفر و انزجار ملت ایران از سیاستهاى دولت امریكاست، بنابراین بهتر است فرافكنى نكنید و از دستكارى اذهان مردم امریكا بپرهیزید.
۶- فرموده اید كه دولت امریكا در دبى و چند منطقه دیگر دفاتر رسیدگى به امور ایرانیان تأسیس كرده است تا بتواند درك بهترى از روند وقایع در ایران داشته باشد.
اجازه دهید با یكدیگر صادق باشیم. آیا بهتر نیست انجام فعالیت جاسوسى و حمایت از برخى جواسیس و برقرارى ارتباط با ستون پنجم را درست تلفظ كنید و اسم آن را درك بهتر از روند وقایع ایران نگذارید ! بسیار تعجب آور است كه دولت امریكا با تجارب فراوانى كه در اختیار دارد، هیچ راه دیگرى براى «درك بهتر از روند وقایع ایران» جز تأسیس دفتر رسیدگى به امور ایرانیان در دبى یا چند نقطه دیگر جهان نیافته است ! 
۷- ملت ایران در مكتب اسلام و تشیع رشد یافته و مایل است با صلح و آرامش همراه با دوستى و برادرى در كنار سایر ملت ها زندگى كند اما همین مردم براى همزیستى با دیگران، از اصول و مبانى مشخصى تبعیت مى كنند و در برابر هر كس كه بخواهد به سرزمین، حقوق و منافع آنها دست اند ازى كند، تا آخرین قطره خون مى ایستند و سرسختانه از جان، مال، ناموس و آب و خاك خود دفاع مى كنند. ملت ایران به تبعیت از اسلام، اهل گذشت و بخشش نیز هست. ما قصد نداریم دولت امریكا را به سبب رنج هاى فراوانى كه به ملت ایران تحمیل كرده است، تا ابد مؤاخذه و شماتت كنیم و اگر دولت امریكا در عمل اقدام به اصلاح رفتار مستكبرانه خود در قبال ملت ایران كند، به شیطنت، رفتار خصمانه و توطئه پایان دهد، حقوق و منافع مردم ایران را محترم بشمارد و از دخالت در امور داخلى ایران پرهیز كند، مى تواند به عفو و بخشش ملت ایران امیدوار باشد.
۸- بخش عمده توضیحات سوم شما به تكرار مواضع دولت امریكا در باره مسئله انرژى هسته اى اختصاص داشت. این استدلال شما منطقى نیست كه چون ما اتومبیل نداریم، پس نباید پالایشگاه و بنزین داشته باشیم. ما مى توانیم بنزین تولید كنیم و آن را به كشورهایى كه اتومبیل دارند بفروشیم. ما مى توانیم به غنى سازى اورانیوم بپردازیم و سوخت هسته اى نیروگاه هاى سایر كشورهاى جهان را تأمین كنیم و این جزو حقوق به رسمیت شناخته شده همه ملتها از جمله ملت ایران است. دلسوزى شما نسبت به اقتصادى نبودن غنى سازى اورانیوم هیچ احساس مثبتى را در مردم ایران برنمى انگیزد. ما این موضع شما را توهین به ملت ایران تلقى مى كنیم كه ریشه در نخوت و تكبر دولت امریكا دارد و مانع از تفكر صحیح و سازنده سیاستمداران این كشور مى شود. ایران جزو اقمار امریكا نیست، بنابراین حق ندارید از موضع برترى جویانه با ملت ایران برخورد كنید. ما براى تشخیص منافع خود و اقتصادى بودن یا نبودن نوع فعالیت هایمان، نیاز به قیم نداریم و بهتر است موضع خودتان را در این زمینه اصلاح كنید.
۹- شما مى گویید كه ایران نیروگاه هسته اى ندارد پس به سوخت هسته اى هم نیازى ندارد و اگر به غنى سازى اورانیوم بپردازد، ممكن است از آن براى ساختن بمب اتمى استفاده كند. این استدلال از كشورى مانند امریكا كه سابقه به كارگیرى بمب اتمى در هیروشیما و ناكازاكى را دارد، پذیرفتنى نیست. البته ما اعتقاد راسخ داریم كه عصر كنونى، دوره برترى جویى با تكیه بر سلاح هاى كشتار جمعى نیست و كشورهاى دارنده چنین سلاح هایى بیش از دیگران در معرض تهدیدات ناشى از چنین سلاح هایى هستند. ما بر اساس مقررات بین المللى به كار غنى سازى اورانیوم براى استفاده صلح آمیز از آن ادامه خواهیم داد و به دنبال اهداف نظامى هم نیستیم. دولت امریكا را به واقع بینى و پرهیز از به كارگیرى زبان زور و تهدید توصیه مى كنیم. این رویه به نفع همه كشورهاى جهان از جمله امریكاست.
۱۰- مردم جهان به خاطر دارند كه دولت امریكا از طریق بازرسان سازمان ملل اطلاعات كاملى را در باره وضعیت تسلیحات نظامى عراق كسب كرد و هنگامى كه اطمینان یافت، هیچ سلاح كشتار جمعى در عراق وجود ندارد آن كشور را مورد حمله گسترده نظامى قرار داد. بنابراین دولت امریكا با اطلاع كامل از نبود سلاح كشتار جمعى به عراق حمله كرد و صد البته بهانه این حمله را هم وجود سلاح هاى كشتار جمعى در داخل عراق قرار داد كه هیچگاه سندى از آن به دست نیامد. شما خواستار آن هستید كه بازرسان آژانس انرژى اتمى به هر جایى در ایران كه دلشان خواست (البته جایى كه شما آدرس آن را مى دهید) سربزنند و به همه اطلاعات سرى و غیرسرى ایران دست پیدا كنند. خیر ما چنین اجازه اى را به هیچكس نخواهیم داد. دولت امریكا به عامل ناامنى و جنگ افروزى در نقاط مختلف جهان بویژه در منطقه خلیج فارس و كشورهاى اطراف ایران تبدیل شده است. ما به نیات دولت امریكا بسیار مشكوك هستیم و نسبت به امنیت ملت ایران، حساسیت فوق العاده اى داریم بنابراین به كسب قدرت فزاینده دفاعى خود كه بیش از هرچیز یك عامل بازدارنده محسوب مى شود، ادامه خواهیم داد.
۱۱-اگر سطح بحث و گفتمان را بر ابراز نگرانى متمركز كنید، مطمئن باشید كه ملت ها و بویژه مردم منطقه بیشترین نگرانى را نسبت به رفتار و نیات سوء رژیم كنونى امریكا دارند. دلایل روشنى هم براى این نگرانى ها وجود دارد. از رویكردهاى اساسى دولت آقاى بوش، وحشت آفرینى در جهان از طریق حمله نظامى، اشغالگرى، بمباران هاى كور و بى هدف علیه مراكز تجمع انسان هاى بیگناه، صدور مجوز كار به شكنجه گران امریكایى، ایجاد زندان هاى سرى در نقاط مختلف جهان، انتشار تصاویر تجاوزات شكنجه گران به زنان و مردان اسیر و.‎/‎/ مى باشد. سردمداران دولت كنونى امریكا داراى مسئولیت هاى قانونى نسبت به رفتار و مواضع مجرمانه خود هستند و قطعاً باید در دادگاه بین المللى مورد محاكمه قرار گیرند. رژیم آقاى بوش در داخل امریكا مشروعیت خود را از دست داده است و امیدواریم مردم امریكا بتوانند از شرایط سختى كه در برابر آن قرار گرفته اند، راه نجاتى را به روى خود بگشایند. 


وزارت امور خارجه ایالات متحده امریكا
آقاى جوانفكر،از ترفیع رتبه اى كه به من دادید سپاسگزارم اما من وزیر امور خارجه نیستم. من عضو گروه فارسى دیجیتال هستم كه یك نهاد وابسته به وزارت امور خارجه امریكاست و به درج دیدگاه هاى دولت امریكا مى پردازد. هدف ما ایجاد ارتباط با مردم ایران و داشتن یك گفت وگوى بى پرده و پاسخ دادن به پرسش ها درباره سیاست خارجى امریكا مى باشد. اما به نظر من بهتراست به جاى هویت و عنوان شغل یكدیگر به مسائل بپردازیم.
باز هم با این نظر شما كه مى گویید ایالات متحده با مردم ایران به شكلى منظم خصومت ورزیده است مخالف هستم. همانطور كه در یادداشت پیشینم نوشتم ما همواره به دنبال یافتن راهكارهایى براى فراهم كردن امكان سفر تعداد بیشترى از ایرانیان به ایالات متحده و كسب تجربه آنها در این كشور هستیم. همانگونه كه مى دانید جامعه ایرانى در امریكا پیشرفت هاى چشمگیرى را داشته است و یكى از موفق ترین اقلیت ها در ایالات متحده هستند. ما بارها تأكید كرده ایم كه مشكلات ما با دولت كنونى ایران به هیچ عنوان به معناى وجود دشمنى و یا خصومتى از جانب ایالات متحده علیه مردم ایران نیست و ما احترام زیادى براى مردم ایران و تمدن ایران قائل هستیم و مطمئناً شما شاهد آن بوده اید كه ما از طریق فعالیت هاى تبادلى شامل تبادلات ورزشى، دارویى و یا هنرى، كه انجام داده ایم، همواره در پى یافتن روش هاى جدید به منظور برقرارى ارتباط با مردم ایران بوده ایم.
جالب است كه براى توجیه نظرتان از دكتر مصدق سخن گفتید اما به این نكته اشاره نكردید كه سیاست هاى كنونى حاكمیت ایران با اصول سیاسى دكتر مصدق بسیار متفاوت است. استفاده از نام دكتر مصدق تنها زمانى كه به سودتان است مى تواند غیر صمیمانه تلقى شود. هم اكنون در ایران چند تا خیابان، میدان یا ساختمان با نام دكترمصدق نامگذارى شده فكر مى كنم پاسخ به این پرسش عدد صفر باشد! مطمئناً به یاد دارید كه پس از انقلاب ۵۷ نام خیابان پهلوى به خیابان مصدق تغییر داده شد اما اندك زمانى نگذشت كه دوباره نام این خیابان عوض شد. در مورد سرنگون ساختن تصادفى پرواز ایران ـ ایر ۶۵۵ نیز ما بارها گفته ایم كه این یك حادثه وحشتناك بود و مقامات رسمى ایالات متحده از جمله آقاى ریگان در همان زمان مراتب تأسف عمیق خود را به مناسبت از دست رفتن جان افراد ابراز داشتند. ما بى شك مراتب همدردى و تسلیت خود را در قبال خانواده هاى افراد درگذشته كه در اثر آن فاجعه جان باختند تجدید مى كنیم. ایالات متحده مبلغ۶۱‎/۸ میلیون دلار به دولت ایران پرداخت كرده است تا به عنوان غرامت بین خانواده هاى قربانیان توزیع شود. در ۲۲فوریه ۱۹۹۶دولتهاى امریكا و ایران به توافق رسیدند و هر دو دولت در حل شدن مسئله با هم موافقت كردند.
دیدگاه شما درباره تظاهرات نیویورك مرا به این اندیشه مى اندازد كه شاید دشمنى شما نسبت به این كشور به خاطر نداشتن اطلاعات كافى درباره جامعه امریكا است. بر خلاف آن چیزى كه در ایران رایج است، دولت امریكا تظاهرات برگزار نمى كند و یا مسئولین دانشگاه ها را انتخاب نمى كند. در امریكا مسئولین دانشگاه ها مانند ایران نگران سخن گفتنشان نیستند. مسئولین دانشگاه ها آزاد هستند هر آن چه مى اندیشند بگویند. این آزادى بیان نام دارد! در واقع هیچ رسانه اى در امریكا به دولت وابسته نیست. اگر دولت ایران نیز مطبوعات را سانسور نكند و دسترسى مردم را به رسانه هاى برون مرزى محدود نكند این به سود ملت ایران خواهد بود. چرا حاكمیت ایران تأكید دارد كه در ذهن ملت ایران از امریكا یك دشمن بسازد من مى توانم پرسش ساده اى مطرح كنم: چرا دستگاه رهبرى مردم را از شنیدن عقاید برون مرزى منع مى كند آیا به خاطر نبود اطمینان نسبت به درست بودن سیاست هایش است یا از واكنش ملت ایران هراس دارد 


پاسخ جوانفكر به وزارت امور خارجه امریكا
از اینكه ترجیح داده اید هویت شما براى مخاطبان این وبلاگ مخفى بماند، متأسفم. این اهتمام سؤال برانگیز شما، در فرهنگ ایرانى به منزله بى احترامى به مخاطبانى است كه مایلند با هویت طرفهاى گفت و گو كننده آشنا باشند، بنابراین خواهش مى كنم شما در مورد آزادى و دموكراسى، زبان به كام بگیرید و قلم خود را غلاف كنید زیرا تلاش شما براى معرفى خودتان به عنوان «مدافع آزادى»، توهین آشكار به شعور مخاطبان ایرانى محسوب مى شود.
فرار از واقعیت هاى غیرقابل كتمان و سرپوش گذاشتن بر رفتار و مواضع خصمانه دولت امریكا در برابر ملت ایران، گشاینده هیچ گرهى از مشكلات نیست. چگونه مى توانید ملتى را آماج انواع تحریمهاى زورگویانه قرار دهید، رئیس جمهور شما به این ملت آشكارا و به كرات توهین كند و آن را محور شرارت بنامد، در فرودگاههایتان با مسافران ایرانى به شكلى خصمانه رفتار كنید، با استفاده از تطمیع و تهدید، كشورهاى مختلف را براى تن دادن به خواست دولت امریكا یعنى موضعگیرى در برابر ایران، تحت فشار قرار دهید و همزمان هم مدعى ارتباط دوستانه با مردم ایران باشید و بازهم بگویید كه به طور سیستماتیك با ایران خصومت نمى كنید !
صداقت، روراستى و احترام به شعور دیگران، مبناى گفت و گویى است كه شما در آغاز خواستار سازنده بودن آن بر اساس حقایق شدید. اگر دولت امریكا خواستار چنین گفت و گویى است، لازم است قبل از هر چیز از روحیه تكبر و خود برتربینى فاصله بگیرد، حقیقت گریزى را كنار بگذارد و صادقانه براى برون رفت از وضع موجود، همكارى نماید. یادتان باشد كه بروز رفتار متكبرانه، دولت امریكا را به خانه اول یا سرخط هرگونه گفت و گویى با ملت ایران بازخواهد گرداند و هیچ طرفى از آن نخواهید بست.
لازم است به اطلاع شما برسانم كه ملت ایران براى هر یك از شخصیت هاى دینى، فرهنگى، سیاسى و تاریخى، ارزش خاص خود را قائل است اما لزوماً وزانت همه این شخصیت ها، یكسان نیست. دكتر مصدق نیز جایگاه و منزلت درخور خویش را نزد ایرانیان دارد و حتماً قبول دارید كه این امر، یك مسئله داخلى ایران محسوب مى شود كه هیچ ربطى به دولت امریكا ندارد. معلوم نیست كه شما بر اساس كدام منطق و عقلانیتى، كودتا علیه دكتر مصدق در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ را به دلیل تغییر نام یك خیابان از مصدق به حضرت ولیعصر (عج) در ۲۵ سال بعد از آن حادثه، قابل توجیه مى دانید. آیا این رفتار حاكى از عقب گرد و حركت وارونه دولت امریكا در مسیر زمان نیست نخوت و تكبر، دولت شما را از ربط منطقى مسائل به یكدیگر و نتیجه گیرى درست از آنها دور مى كند.
چرا از این حقیقت فرار مى كنید كه دولت امریكا به فرمانده ناو وینسنس به دلیل سرنگونى هواپیماى مسافربرى ایران و قتل عام ۳۰۰ مسافر بیگناه آن مدال افتخار داده است. در تعجب و حیرتم كه شما چگونه این حقیقت روشن را مى دانید اما ترجیح مى دهید مانند كبك سرتان را زیر برف پنهان كنید و سرنگونى این هواپیما را تصادفى و یك حادثه وحشتناك بخوانید و به ابراز همدردى و تسلیت بپردازید. در فرهنگ جهانى، این رفتار و منش منافقانه را حاكى از وقاحت و بى شرمى مى دانند.
در مورد دانشگاه كلمبیا همانطور كه حدس مى زدم، شما تلاش كرده اید تا چهره دولت امریكا را تطهیر كنید. حتماً به یاد دارید كه در كشور به اصطلاح آزاد شما، نمایندگان ایالت نیویورك چگونه دانشگاه كلمبیا را به دلیل دعوت از رئیس جمهور ایران، تهدید به قطع كمك هاى مالى كردند. این تهدیدات به حدى نگران كننده بود كه روزنامه نیویورك تایمز تحریم دانشگاه كلمبیا را توهین به آزادى دانست.براى این كه مشخص شود آزادى مورد نظر شما واقعى است یا آزادى در ایران، لازم نیست به سخنرانى رئیس جمهور كشورم در جمع دانشجویان یكى از دانشگاههاى مهم تهران اشاره كنم كه طى آن دهها نفر به طور آزادانه با سخنان رئیس جمهور مخالفت كردند، همین قدر كافى است كه گزارش روزنامه امریكایى واشنگتن پست در روز ۲۶ آذرماه سال گذشته را با هم مرور كنیم كه در آن نوشت: «وقتى رئیس دانشگاه كلمبیا اعلام كرد در ایران آزادى بیان ممنوع است، رئیس جمهور ایران از «لى بولینگر» دعوت كرد كه خودش به ایران بیاید و از نزدیك ببیند، این پاسخ احمدى نژاد مورد تشویق بسیارى از حضار در جلسه قرار گرفت و احمدى نژاد سربلند به ایران بازگشت.»البته در همان كشورى كه شما مدعى وجود آزادى و دموكراسى در آن هستید اساتید دانشگاه كلمبیا، آقاى بولینگر را به دلیل جلوگیرى از سفر آنها به ایران مورد اعتراض شدید قرار داده اند ‎/
شما در پایان مرقومه تان سؤال كرده اید كه چرا دستگاه رهبرى ایران مردم را از شنیدن عقاید برون مرزى منع مى كند آیا به خاطر نبود اطمینان نسبت به درست بودن سیاست هایش است یا از واكنش ملت ایران هراس دارد
پاسخ این سؤال را مى توانید از اساتید دانشگاه كلمبیا جویا شوید كه به دلیل مخالفت آقاى بولینگر، تا كنون موفق نشده اند به ایران سفر كنند. اگر ما نگران شنیدن نظرات دیگران بودیم درهاى كشورمان را به روى سایر ملتها باز نمى كردیم و رئیس جمهور ایران از نخبگان و دانشگاهیان امریكایى براى سفر به ایران دعوت نمى كردند.
علاوه بر این لازم است به اطلاع شما برسانم كه ما یك ملت مسلمان هستیم و بر اساس دستور قرآن كریم، وظیفه داریم سخنان و نظرات مختلف را بشنویم و بهترین آن را انتخاب كنیم. بنابراین ما از شنیدن هر سخنى استقبال مى كنیم و به درستى راه و منش خود و سیاست هایمان اطمینان داریم. آنچه به راستى موجب نگرانى است، افكار مخالف دیدگاه ما نیست بلكه ما نگران ورود فرهنگ فاسد و ویرانگرى هستیم كه متأسفانه غرب مروج آن است و باعث از دست رفتن هویت ملتها و فراهم شدن بستر مناسب براى اجراى سیاست هاى نظام سلطه در كشورهاى مختلف مى شود.
در پایان مى خواهم بر این نكته تأكید كنم كه شما آب در هاون مى كوبید و با این تصور كه نسل جدید در ایران از رفتار ظالمانه و استعمارگرانه امریكا در ایران بى خبر است، درصدد هستید تا با استفاده از ابزار رسانه اى و نشر اطلاعات غلط و بى اساس، اذهان جوانان ایران را دستكارى كنید اما مطمئن باشید كه راه به جایى نخواهید برد زیرا مردم ایران و بویژه نسل جوان ایرانى، امروز هوشیارتر، خبیرتر، مسئولیت پذیرتر، دشمن شناس تر و دلبسته تر از نسل هاى گذشته به دین و میهن خود است و دوست و دشمن خویش را به خوبى از یكدیگر تمییز مى دهد. 

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 7 شهریور 1387    | توسط: وصال    | طبقه بندی: عمومی،     | نظرات()