به گزارش شهاب‌نیوز، حجت‌الاسلام مسیح مهاجری، مدیر مسئول جمهوری اسلامی در این سرمقاله که با امضای وی منتشر شده همچنین از کسانی که انتقادات هاشمی رفسنجانی به دولت احمدی‌نژاد را وارد نمی‌دانند، درخواست کرده است به جای «پرخاش كردن و بی حرمتی» استدلال کنند. به عنوان مثال استدلال كنند كه عملكرد دولت از برنامه چشم‌انداز عقب نیست، دولت به اصل 44 عمل كرده و اقتصاد را دولتی‌تر نكرده است، قیمت مرغ از كیلوئی 1400 تومان به 3000 تومان (بیش از دو برابر) نرسیده، قیمت گوشت از كیلوئی 5000 تومان به 10000 تومان (دو برابر) نرسیده، برنج 1000 تومانی 4000 تومان (چهار برابر) نشده، قیمت مسكن در تهران تا 8 برابر بالا نرفته، پودر شوینده از 350 تومان به 900 تومان نرسیده، خاموشی نداریم، صف‌های طولانی بنزین و گاز نداریم و... 

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز شنبه خود از حملات تند رسانه‌های حامی دولت به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی انتقاد کرد و یادآور شد به رغم آن که «دفاع از هاشمی رفسنجانی در شرایط كنونی از نظر كسانی كه بسیاری از مجاری امور در دست آنهاست گناهی نابخشودنی محسوب می‌شود و عوارض منفی و ناگواری دارد»؛ اما دفاع از وی یک «واجب شرعی» است.

به گزارش شهاب‌نیوز، حجت‌الاسلام مسیح مهاجری، مدیر مسئول جمهوری اسلامی در این سرمقاله که با امضای وی منتشر شده همچنین از کسانی که انتقادات هاشمی رفسنجانی به دولت احمدی‌نژاد را وارد نمی‌دانند، درخواست کرده است به جای «پرخاش كردن و بی حرمتی» استدلال کنند. به عنوان مثال استدلال كنند كه عملكرد دولت از برنامه چشم‌انداز عقب نیست، دولت به اصل 44 عمل كرده و اقتصاد را دولتی‌تر نكرده است، قیمت مرغ از كیلوئی 1400 تومان به 3000 تومان (بیش از دو برابر) نرسیده، قیمت گوشت از كیلوئی 5000 تومان به 10000 تومان (دو برابر) نرسیده، برنج 1000 تومانی 4000 تومان (چهار برابر) نشده، قیمت مسكن در تهران تا 8 برابر بالا نرفته، پودر شوینده از 350 تومان به 900 تومان نرسیده، خاموشی نداریم، صف‌های طولانی بنزین و گاز نداریم و... 

مهاجری در نوشته خود با تاکید بر این که «مطلق كردن دولت و سركوب كردن انتقاد كنندگان اقدامی قانونی و شرعی نیست» همچنین یادآور شده است: مردم خون نداده‌اند كه ما هر دولتی را كه خودمان می‌پسندیم اسلامی بدانیم و هر دولتی را كه نمی‌پسندیم غیر اسلامی بنامیم و هرچه میخواهیم بارش كنیم.

متن کامل سرمقاله امروز جمهوری اسلامی به قلم مسیح مهاجری به شرح زیر است:


حملات تند مطبوعاتی به آیت‌الله ‌هاشمی رفسنجانی در روزها و هفته‌های گذشته هرچند با سكوت كریمانه ایشان مواجه شد ولی این نگرانی را در جامعه مطبوعاتی و ناظران اهل فكر و فرهنگ پدید آورد كه در جامعه اسلامی و انقلابی ما متاسفانه اساسی ترین اصول و آرمانها و ارزشها در خطر تهاجم قرار دارند و این نشانه خوبی برای آینده این جامعه نیست.

با این حملات غیرمنصفانه و حرمت شكنانه حداقل این سه اصل مورد تهاجم قرار گرفته‌اند.

1 ـ حق انتقاد كه از لوازم رشد و پیشرفت جوامع آزاد است و در تعالیم دین مبین اسلام نیز انتقاد تضمین كننده ادامه حیات دانسته شده است.

2 ـ سوابق انقلابی و خدمات برجسته كسی كه از اركان نظام اسلامی است و همواره تمام عمر خود را صرف خدمت صادقانه و كم نظیر به انقلاب اسلامی شكل گیری نظام جمهوری اسلامی تداوم این نظام و استقلال ایران و آزادی مردم كرده است و هم اكنون از پایه‌های اساسی اعتبار بین المللی نظام جمهوری اسلامی محسوب می‌شود. بی حرمتی به چنین شخصی تقابل با صریح قرآن كریم است كه در چند مورد برای «سابقون» فضیلت و منزلت ویژه و قرب الی الله قائل شده است.

3 ـ جایگاه‌های رفیع ریاست مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام كه در نظام جمهوری اسلامی این دو جایگاه از احترام و اهمیت ویژه‌ای برخوردارند و كسی كه در این جایگاه‌ها قرار دارد بیش از دیگران از آنچه جریان دارد آگاه است و مسئولیت نظارت و هشداردهی بیشتری نیز برعهده دارد. شخصی كه اكنون در این دو جایگاه قرار دارد از نوادر علمای مجاهد روشن ضمیر تاریخ اسلام است كه سهم غیرقابل انكاری در شكل گیری انقلاب اسلامی ایران دارد مقطعی از تاریخ اسلام كه برای امت اسلامی سرنوشت ساز است و براساس نص صریحی كه از مولای متقیان حضرت علی علیه السلام دردست داریم بر علمائی كه دارای چنین ویژگیهائی باشند واجب است درباره خطرها هشدار بدهند و برای نگهبانی از اساس نظام اسلامی و مصالح جامعه و امت اسلامی دل بسوزانند.

هر چند آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی به دلیل شخصیت ذاتی خود حتی اگر در جایگاه‌هائی از قبیل ریاست مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز حضور نداشته باشد همان حرمت را دارد و افراد گوهرشناس قدر ایشان را می‌دانند ولی افرادی كه گوهرشناس نیستند لااقل به دلیل این جایگاه‌ها باید این حق را برای ایشان قائل باشند كه آنچه را درك می‌كند بگوید و هشدارهای لازم را بدهد. كسانی كه ابعاد شخصیتی آیت الله‌هاشمی رفسنجانی را می‌شناسند با این نكته آشنائی كامل دارند كه ریاست ایشان بر مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام چیزی بر این شخصیت معتبر نمی‌افزاید بلكه این شخصیت است كه به این جایگاه‌ها اعتبار می‌دهد. با اینحال نهایت بی انصافی است كه یكی از مقامات در یك روزنامه دولتی بدون آنكه نام خود را پای مقاله اش بنویسد مدعی می‌شود انتقاد آقای ‌هاشمی رفسنجانی به دولت موجب لطمه وارد شدن به جایگاه ریاست مجلس خبرگان رهبری می‌گردد!

معنای این سخن عجیب اینست كه شرط ریاست بر مجلس خبرگان رهبری تسلیم بودن در برابر دولت و دم فرو بستن از عیب‌ها و نقص‌ها و نارواهاست! چنین تفسیری از مجلس خبرگان و ریاست آن فقط از كسانی بر می‌آید كه با تمام توان تلاش كردند آقای ‌هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان نشود. آنها میخواهند تكلیف همه چیز و همه جا را خودشان تعیین كنند و هیچكس در برابر اراده آنها كوچكترین تحركی نشان ندهد و كمترین سخنی نگوید. جامعه اسلامی مورد نظر این حضرات چنین جامعه ایست.

آن روز كه حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه در پی ترور آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی توسط عناصر منحرف گروه فرقان در پیام مهم خود فرمودند: بدخواهان بدانند ‌هاشمی زنده است تا نهضت زنده است، آقای‌ هاشمی رفسنجانی نه رئیس مجلس شده بود نه رئیس جمهور نه رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و نه رئیس مجلس خبرگان رهبری . این یعنی‌ هاشمی رفسنجانی دارای شخصیت ذاتی است و این عناوین به او نیاز دارند و محروم ساختن جامعه از نقدهای او ظلم بزرگی به مردم و كشور و نظام اسلامی است .

با اینهمه نه مدعی بی عیب و نقص بودن آقای ‌هاشمی رفسنجانی هستیم و نه مدعی سرتا پا عیب و نقص بودن دولت كنونی. همه انسان‌ها مجموعه‌ای از ضعف‌ها و قوت‌ها هستند و هر كس را باید با این نگاه جامع دید و درباره او قضاوت كرد. بر همین اساس حق انتقاد از آقای ‌هاشمی رفسنجانی برای همه از جمله همكاران محترم مطبوعاتی محفوظ است و هیچكس نمی‌تواند این حق را از اصحاب رسانه سلب كند كما اینكه حق انتقاد از این دولت و هر دولت دیگری برای همه اصحاب رسانه محفوظ است. مطلق كردن دولت و سركوب كردن انتقاد كنندگان نه تنها اقدامی قانونی و شرعی نیست بلكه ظلم بزرگی به خود دولت است . 

كسانی كه معتقدند انتقادهای آقای ‌هاشمی رفسنجانی به دولت وارد نیست به جای پرخاش كردن و بی حرمتی به ایشان این نظر خود را با تكیه بر منطق به اثبات برسانند. مثلا استدلال كنند كه عملكرد دولت از برنامه چشم انداز عقب نیست، دولت به اصل 44 عمل كرده و اقتصاد را دولتی تر نكرده است، قیمت مرغ از كیلوئی 1400 تومان به 3000 تومان (بیش از دو برابر) نرسیده، قیمت گوشت از كیلوئی 5000 تومان به 10000 تومان (دو برابر) نرسیده، برنج 1000 تومانی 4000 تومان (چهار برابر) نشده، قیمت مسكن در تهران تا 8 برابر بالا نرفته، پودر شوینده از 350 تومان به 900 تومان نرسیده، خاموشی نداریم، صف‌های طولانی بنزین و گاز نداریم و...

متاسفانه آن دسته از همكاران محترم مطبوعاتی كه به آقای‌ هاشمی رفسنجانی پرخاش كرده اند اصولا به این واقعیت‌ها هیچ اشاره‌ای ننموده و فقط این خط را دنبال كرده اند كه ایشان حق ندارند به این دولت انتقاد كنند. این سخن امروز خریدار ندارد و اصولا نظام جمهوری اسلامی چنین پرخاشگری‌هائی را برنمی‌تابد. مردم خون نداده اند كه ما هر دولتی را كه خودمان می‌پسندیم اسلامی بدانیم و هر دولتی را كه نمی پسندیم غیر اسلامی بنامیم و هرچه میخواهیم بارش كنیم. 

تاسف بالاتر اینكه بعضی از همكاران محترم مطبوعاتی حتی فرمایشات رهبر معظم انقلاب را نیز تفسیر به رای می‌كنند و بر همان مبنای نادرست طبق دلخواه خود نتیجه می‌گیرند. آیا بهتر نیست سرمایه عظیم ولایت فقیه را كه باید گره‌های ناگشودنی را بگشاید و معضلات بزرگ را حل كند خرج خواسته‌های كوچك سیاسی خود نكنیم.

شان قلم قلمی كه خدای متعال در قرآن كریم به آن و به آنچه با آن می‌نویسند سوگند یاد می‌كند بالاتر از آنست كه در خدمت هواهای نفسانی قرار گیرد و ابزاری برای حرمت شكنی كسانی باشد كه با مجاهدت‌های خود برای جامعه مطبوعاتی ما این مجال را فراهم كرده اند كه قلم دردست بگیرند و آزادانه بنویسند. 

مجاهدات امثال آقای‌ هاشمی رفسنجانی و زندان‌ها و شكنجه‌هائی كه ایشان تحمل كرده اند ما را از حاكمیت طاغوت نجات داده و نعمت نظام اسلامی را به ما ارزانی كرده و این قلم را از دست عمله طاغوت گرفته و به دست ما داده است. این كفران نعمت الهی است كه این قلم را علیه كسانی بكار بگیریم كه آنرا با تحمل آنهمه مشقت آزاد كرده و به دست ما داده اند.

اینجانب خوب میدانم كه دفاع از آیت الله‌ هاشمی رفسنجانی در شرایط كنونی از نظر كسانی كه بسیاری از مجاری امور در دست آنهاست گناهی نابخشودنی محسوب می‌شود و عوارض منفی و ناگواری دارد اما از آنجا كه طبق سیره حضرت امام سجاد علیه السلام كه فرمودند: «اللهم انی اعوذبك من مظلوم ظلم فی حضرتی فلم انصره» حمایت از مظلوم را فریضه شرعی خود و ادای دین به قلم میدانم اعتقاد راسخ دارم سكوت در برابر جفاهائی كه به آیت‌الله‌ هاشمی رفسنجانی این ركن ركین نظام اسلامی صورت می‌گیرد برخلاف رسالت قلم است وبه همین دلیل دفاع از این مظلوم عصر حاضر را واجب شرعی و همه عوارض آنرا نیز گوارا میدانم و همه اهل قلم را به توجه دقیق و عمیق به رسالت قلم كه امانت الهی است دعوت می‌كنم . 

نوشته شده در تاریخ شنبه 2 شهریور 1387    | توسط: وصال    | طبقه بندی: عمومی،     | نظرات()