عصرایران-یادگار امام راحل(ره) گفت: اكنون كه در بزرگترین نقطه از حیث قدرت سیاسی، نظامی و حتی اقتصادی در منطقه خودمان قرار داریم، این انتظار به جایی است كه جامعه حضور و ظهور این قدرت را بر سر سفره‌های مردم ببیند.

به گزارش عصرایران، حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی كه شب گذشته در دیدار با مسوولان وزارت امور خارجه سفرا و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در سازمان های بین المللی سخن می گفت، با تشریح شرایط بین المللی ایران در تاریخ معاصر خاطرنشان کرد: ما از دوران صفویه تا امروز هیچ گاه به اندازه امروز قدرتمند نبودیم. همواره بعد از صفویه یك مزاحم و رقیب منطقه‌ای برای ما وجود داشت، حتی در یك دوره ای كشور ما به مرحله تجزیه رسید كه البته عواملی دست به دست هم دادند و این اتفاق نیفتاد در یك دوره طولانی دولت عثمانی، در دوره بعد دولت شوروی، پیش از آن انگلیس در جنوب و روسیه تزاری در شمال همواره قدرت منطقه ای ایران را محدود می كردند و همین قدرت ها بودند كه با توجه به منافع خودشان قسمت های مهمی از خاك ایران را جدا كردند.

وی ادامه داد: در دوران پهلوی دوم ابر قدرت‌ها نقش ژاندارم منطقه را به شاه عطا كردند، اما وجودشان در شمال و جنوب و شرق و حضور دولت عراق در منطقه غرب كشور هر گونه نقش آفرینی را حتی در سطح منطقه با مشكل مواجه می ساخت.

سید حسن خمینی شرایط كنونی ایران را در حوزه منطقه ای بسیار درخشان توصیف كرد و خاطرنشان ساخت: به فضل الهی و به تدبیر خودمان ما در هیچ دوره ای مثل امروز حرف اول را در این منطقه نزده بودیم و قدرت اول منطقه نبودیم، شاید روزگاری حتی نمی توانستیم چنین روزی را به راحتی تصور كنیم.

یادگار حضر امام در ادامه به تشریح وظایف و مسوولیت‌های نمایندگان ایران در كشورهای خارجی پرداخت و با بیان این كه وضعیت درخشان كنونی مسوولیت سنگینی هم پدید می آورد، تاكید كرد: قدرت فرا منطقه‌ای ایران باید خود را در حوزه رفاه ، معیشت،آرامش و امنیت داخلی نشان دهد.

سید حسن خمینی با ابراز تاسف از این كه دستگاه دیپلماسی ایران دیپلماسی اقتصادی متناسب با ظرفیت های موجود ندارد ، گفت: یك نمایندگی علاوه بر رتق و فتق مسائل سیاسی باید قوه جاذبه ای برای جذب امكانات معیشتی و رفاه برای مردم داخل كشور باشد.

نوه امام راحل ادامه داد: متاسفانه بعد از انقلاب به خاطر اهمیت مسایل سیاسی و فشارهای شدیدی كه در حوزه سیاست بر كشور ما وارد می شد، وظایف اقتصادی در پیكره مسوولیتی سفارت خانه ها فراموش شد. امروز این انتظار با توجه با توانمندی دولت انتظار به جایی هم می باشد كه همه فعالیت های خارجی ارگان های نظام در دل سفارت خانه شكل بگیرد.

سید حسن خمینی در ادامه به تهدیدهای فرا منطقه ای اشاره كرد و گفت: وقتی كشوری در حوزه ژئوپلتیكی خودش به قدرت منطقه ای تبدیل می شود و بر اطراف خود در همه سطوح تاثیر می گذارد و تهدیدهای فرا منطقه ای نسبت به آن پررنگ می شود باید برای رفع آنها از پتانسیل وزارت امور خارجه استفاده شود.

یادگار امام با بیان این كه یكی از راه های رفع تهدیدها خارج كردن جهان از نگرانی است خاطرنشان ساخت: در دیدگاه ایدیولوژیك ما و جهان بینی تشیع، صدور خشونت و تهدید كشورهای دیگر وجود ندارد، ماهیچ گاه از حیث مبانی صدور انقلاب مانند طالبان عمل نكرده ایم حتی انقلاب با همه پتانسیل بالای خود به تروریسم نیانجامید اگر چه خودش قربانی ترور شد.

سید حسن خمینی در ادامه به تشریح نقش امام در تغییر معادلات جهانی پرداخت و گفت: امام پتانسیل بسیار بالایی داشتند.ایشان همه دنیا را تحت تاثیر قرار دادند و گفتمان جهانی راتغییر دادند، گفتمان " پان " ها و ملی گراها در منطقه و جهان تغییر كرد و بار معنویت را به جهان بازگرداندند.

یادگار امام ،  انقلاب اسلامی را نقطه عطف جهان دانست و اظهار داشت: پیش از انقلاب اسلامی همه جریان ها غیر دینی بود، اما بعد از انقلاب اكثریت جریانات مبارزاتی، سیاسی و اجتماعی به صورت جریان مذهبی شكل گرفت. دینی كه قرار بود افیون توده ها باشد محرك جوامع علیه دیكتاتوری مثل شاه شد.

حسن خمینی در پایان بیان داشت: این یكی از نقاط قوت انقلاب اسلامی است كه قبل از انقلاب، شاه بسیار مورد تبلیغات رسانه‌های خارجی بوده، همه دنیا ایران را به عنوان یك نقطه مهم می شناختند بناگاه یك رهبر دینی با قامت رهبران معنوی جهان، با لباس پیامبران، با سیمایی به شدت معنوی و با رفتار، حركات و نگاه معنوی آمد و جهان را تحت تاثیر خود قرار داد.

پیش از یادگار امام ، علیرضا شیخ عطار قائم مقام وزارت امور خارجه، گزارشی از فعالیت های این وزارت خانه ارایه كرد.

گفتنی است این دیدار بعد از تجدید میثاق مسوولان وزارت امور خارجه سفرا و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در سازمان های بین المللی با امام راحل(ره) و نثار گل به پیشگاه رهبر كبیر انقلاب اسلامی و اقامه نماز مغرب و عشا به امامت حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی انجام گرفت

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 28 مرداد 1387    | توسط: وصال    | طبقه بندی: تحلیلی،     | نظرات()